badge

Aberdare Boys’ Grammar School

Musical & Dramatic Activities
 

old school

GLAMORGAN YOUTH ORCHESTRA CONCERT
April 1969
at The Secondary School, Penarth

List of participating musicians

First Violin :—

Edward Roberts, Penarth; Avril Thomas, Bridgend; Gillian Brace, Southerndown; Nigel James, Gowerton; Roger Emm, Aberdare; Glynis Lewis, Caerphilly; Janet Cox, Port Talbot; Wyn Davies, Gowerton, Clive Dobbins, Gorseinon; Philip Morgan, Neath; John Canter, Aberdare; David Thomas, Gowerton; Elizabeth Rees, Gowerton; Elizabeth Howells, Gowerton; Sharon David, Cowbridge; Rhydian Jones, Aberdare; Hugh Robinson, Abercynon; Mererid Jones, Neath; Karl Davies, Rhydfelen; Adrian Eales, Bargoed; Hywel Davies, Pontypridd; Owen Harpwood, Port Talbot.

Second Violin :—

Bryn Harding, Mountain Ash; Brian Evans, Port Talbot; Lorna Harvey, Neath; Joanna Coombes, Neath; Kevin Adams, Pontypridd; Sian Thomas, Gowerton; Margaret Houten, Port Talbot; Julie Edwards, Neath; Susan Davidson, Cowbridge; Judith Whitehead, Penarth; Eleanor Owen, Neath; Jane Luscombe, Pontypridd; Felix Burak, Tonypandy; Gillian Evans, Neath; Lynys Morgan, Porth; Geraint Waters, Neath; Paul Stevens, Tonyrefail; Hywel Evans, Pontypridd; Eleanor Harries, Bridgend; Gareth Jones, Kenfig Hill; Elizabeth Williams, Kenfig Hill; Peter Jones, Caerphilly; Delwyn Morgan, Neath; Annette Jenkins, Ynysawdre; Gerald Dunning, Tonypandy; Janet Williams, Rhydfelen; John Powell, Tonyrefail; Rhydian Potter, Neath; Susan Jones, Neath.

Viola :—

David Lloyd, Corneli; Geoffrey Thomas, Gowerton; Gordon Back, Neath; Jennifer Short, Kenfig Hill; Ruth Harris, Gowerton; Enid Jones, Neath; Victoria Bulgin, Porth; Wyn Mathews, Gowerton; Stephen Broom, Pontypridd; Delyth Ace, Port Talbot; Joan Rees, Gowerton; Catrin Lloyd, Gowerton; Geraint Morgan, Bridgend; Malcom Davies, Caerphilly.

Cello :—

Philip Hier, Kenfig Hill; Gwyn Seymour, Pontypridd; Gary Bromage, Seven Sisters; Brian Clarke, Gowerton; Diana Llewelyn, Port Talbot; Stephen Howell, Gowerton; Delyth Morris, Bridgend; Nigel Jones, Caerphilly; Gwen James, Rhydfelen; Adrian Hall, Porthcawl; Pauline Dyer, Kenfig Hill; Gwenllian Rees, Neath; Marna Williams, Porth; Elizabeth Lewis, Port Talbot; Susan Evans, Neath; Mary Inglesant, Kenfig Hill; Susan Mortimer, Porth.

Double Bass :—

Elinor Phillips, Ferndale; David Parr, Neath; Margaret Field, Kenfig Hill; Paul Jenkins, Port Talbot; Gareth Wood, Pontypridd; Sian Pouncey, Neath; Jonathan Francis, Bargoed; Wyn Thomas, Gowerton; Mair Phillips, Port Talbot.

Flute :—

David Richards, Pontardulais; Huw Thomas, Aberdare; John Good, Port Talbot; Huw Davies, Gowerton; Ann John, Port Talbot; Timothy Penn, Caerphilly; Neil Harries, Pontypridd; Sheila Noonan, Mountain Ash; Phillip Emannuel, Neath.

Oboe :—

John Esaias, Kenfig Hill; Robert Jones, Penarth; John Anderson, Gowerton; Martin Phillips, Port Talbot.

Clarinet :—

David Hopkins, Gorseinon; Mair Samuel, Aberdare; Alan Hopkins, Neath; Valerie Hopkins, Port Talbot; Gillian Jones, Port Talbot; David Lloyd Jones, Pontypridd; Robert Lloyd, Aberdare; Marion Lewis, Gowerton; Susan Bickle, Port Talbot; Raymond Meads, Gowerton; Caryl Cantle, Neath; Gaynor Davies, Neath; STEPHEN SHAW, Neath.

Bassoon :—

Peter Morgan, Neath; Richard Evans, Gowerton; Adrian Evett, Neath; Peter Jones, Gowerton; Martin Bowen, Neath.

French Horn :—

David Hughes, Porthcawl; Martin Jenkins, Gowerton; Richard Martyn, Taffs Well; Phillip Connolly, Ynysawdre; Huw Jenkins, Neath; Peter Sheppard, Bridgend; Colin Preece, Gowerton; Derek Chard, Gowerton; Roger Lewis, Kenfig Hill; Jeffrey Eales, Pengam.

Trumpet :—

Kenvin Evans, Pontypridd; Adrian Evans, Pontypridd; Gethyn Davies, Pontypridd; Alan Andrews, Port Talbot; David Jenkins, Neath; Pamela Evans, Pontypridd; Clive Pearnell, Neath; Paul Frowen, Ogmore Vale.

Trombone :—

John Hendy, Beddau; Colin Gummer, Ferndale; Gareth Williams, Neath; Jeffrey Pearce, Lougher; Hywel Owen, Port Talbot; John Jellyman, Port Talbot; Philip Dando, Ogmore Vale.

Bass Trombone :—

Jeffrey Evans, Pontardulais.

Tuba :—

Daniel Meade, Neath.

Harp :—

Non Evans, Rhydfelen.

Tympani and Percussion :—

John Jeffery, Ferndale; Sean Hooper, Neath; Nigel Jones, Port Talbot; Graham Marshman, Nantgarw.

 

D. Brown and Sons Ltd., Printers, Cowbridge, Glam. (H2891)