badge

Aberdare Boys’ Grammar School

Musical & Dramatic Activities
 

old school

MID GLAMORGAN YOUTH ORCHESTRA
JULY 1975

List of participating musicians

First Violin

Peter Jones, Caerphilly; Gerald Hopkin, Tonypandy; Gareth Jenkinson, Kenfig Hill; Judith Owen, Bridgend; Huw Tyson, Pontypridd; Hilary Lewis, Porth; Dale Evans, Ystrad Mynach; Richard Wilde, Bridgend; Christopher Simons, Penarth; Colin Murrell, Penarth; Carl Darby, Porth; David Prosser, Penarth; Suzanne Foster, Bridgend; Elizabeth Davies, Ogmore; Elin Edwards, Rhydfelen; Geoffrey Lloyd, Bridgend; David McKelvay, Tonypandy; Wendy Stone, Ynysawdre; Fiona Davies, Ynysawdre.

Second Violin

Paul Greenway, Kenfig Hill; Lois Davies, Ogmore; Catherine Wilde, Bridgend; Susan Rees, Ogmore; Helen Davies, Maesteg; Judith Webb, Caerphilly; Nandika Thevathason, Caerphilly; Juliet Jones, Caerphilly; Robert Bird, Porth; Peter Lewis, Pengam; Ian Marke, Kenfig Hill; Justin Taylor, Barry; Helen Brown, Mountain Ash; Deborah Griffiths, Caerphilly; Jill Francis, Ogmore; Martin Abraham, Bridgend; Cristobel Jones, Porthcawl; Angela Turpin, Kenfig Hill; Timur Coskun, Merthyr Tydfil; Paul Horner Merthyr Tydfil: Gareth Hutchinson, Bridgend; Robert Hood, Bridgend; Neil Rhys Thomas, Aberdare; Elizabeth Jones, Bridgend.

Viola

Corinne Kent, Ystrad Mynach; Geraint Philp, Caerphilly; Richard Golding, Caerphilly; Paul Welsby, Caerphilly; Rhiannon Barrar, Ystrad Mynach; Julia Smiga, Ystrad Mynach; Julian Williams, Kenfig Hill; Cathryn John, Porthcawl; Seimon Reeves, Rhydyfelen; Helen Wiegold, Caerphilly; Susan Letheran, Caerphilly.

Cello

Arwyn Jones, Kenfig Hill; Paul Evans, Bridgend; Christopher Hodges, Porth; Phillipa Wilson, Porthcawl; Sarah Barton, Barry; Sara Thomas, Pontypridd; Caroline Marshman, Pontypridd; Deborah Jones, Porthcawl; Judith Packer, Ystrad Mynach; Carolyn Collier, Kenfig Hill; Bryan Jenkins, Porth; Elinor Lloyd, Llandaff; Carwen Ridgeway, Bridgend.

Double Bass

William Scriven, Bedwas; Jeffrey Ryan, Pontypridd; Michael Welsby, Caerphilly; Pamela Davies, Kenfig Hill; Peter Robinson, Bridgend; Yvonne Tuckett, Treorchy; Stephen Williams, Ynysawdre; Stephen Rogers, Pengam; Paul Burbidge, Kenfig Hill.

Flute

Stephen Ford, Caerphilly; Anthony Slade, Pontypridd; Karen Davies, Porthcawl; Elizabeth Stone, Pontypridd; Esther Courtney, Penarth; Andrea Phillips, Ynysawdre; Sarah Lloyd Bridgend; Rachel McGahey, Bridgend.

Oboe

Graham Dyer, Kenfig Hill; Wayne David, Kenfig Hill; Gillian Thomas, Ystrad Mynach; Joanne Hayward, Ynysawdre; Jennifer Jones, Porthcawl; Anne Richards, Ynysawdre; Neil Tipping, Bridgend.

Clarinet

Penny Barton, Barry; Jeffrey Williams, Bridgend; David Pritchard, Pontypridd; Terry Neale, Pontypridd; John Morris, Ynysawdre; Ruth Mitchell, Kenfig Hill; Byron Morton, Caerphilly; Mandy Lawrence, Penarth; Janette Phillips, Penarth; Bradley Nicholas, Treorchy.

Bassoon

Ian Belcher, Kenfig Hill; Jane Grey, Bridgend; Brigette Edwards, Porthcawl; Michael Neate, Kenfig Hill.

French Horn

Peter Sheppard, Bridgend; Alun Jones, Bridgend; Jan Williams, Pontypridd; Stephen Heatman, Bridgend; David Plowman, Kenfig Hill: Ian Clements, Ynysawdre.

Trumpet

Andrew Cuff, Pontypridd; Ceri Thomas, Aberdare; Richard Hood, Bridgend; Emyr Davies, Bridgend; Vivian Davies, Aberdare; David Powell, Kenfig Hill; Howard Lewis, Treorchy; Russell Warwick, Ynysawdre.

Tenor Trombone

Gregory Morgan, Treorchy: Kim Griffiths, Ogmore; Christopher Ridout, Bedwas; Michael Komor, Ynysawdre.

Bass Trombone

Gareth Key, Aberdare; Peter Hendy, Beddau.

Tuba

Stephen Williams, Aberdare; Ian Hartnell, Pontypridd.

Timpani

Michael Evans, Pontypridd; Sian Walters, Ystrad Mynach; Gillian Ridout, Ystrad Mynach; Elizabeth Webb, Caerphilly.

Harp

Rhian Morgan, Rhydfelen.

D. Brown & Sons Ltd., Cowbridge & Bridgend A629