badge

Aberdare Boys’ Grammar School

Musical & Dramatic Activities

old school

GLAMORGAN YOUTH CHOIR & GLAMORGAN YOUTH ORCHESTRA

Concerts in September 1965

 

Soprano and Alto

Karolyn Howells, Pamela Field, Janet Thomas, Annette Merriman, Leslie Roberts, Mair Samuel (Aberdare), Janice James, Angela Williams, Jennifer Castree, Ann Luke (Mountain Ash), Marian Maddox, Evelyn Hughes, Delyth Thomas (Hengoed), Ruth Turnbull (Caerphilly), Gaynor Harries, Avril Thomas, Caryl Saunders (Bridgend), Lesley Henson, Sally Williams, Pamela Jones, Margaret Field (Kenfig Hill), Joan Barry, Margaret Robbins, Margaret Hopkins, Miriam Samuel (Pontycymmer), Stephanie Mitchell, Elizabeth Field, Mary Rogers (Maesteg), Kathryn Griffiths, Christine Willicombe, Roberta Loveday, Hazel Cooper, Delyth Morris (Ogmore Vale), Della Jones, Georgina Griffiths, Mair Hopkins, Barbara Petheram (Neath), Mary Morgan, Andrea Luscombe, Cynara Gordon, Lynne Holloway, Beverley Humphries (Pontypridd), Marilyn Richards, Heulwen Mainwaring, Valerie Hughes (Tonyrefail), Penelope Abbott, Rhian Jones, Elaine Davies, Valerie Howells, Marilyn Williams, Janet Davies (Port Talbot), Jennifer Clarke, Lynette Clarke, Mary Allen, Barbara Peters (Barry), Tryphena George, Marilyn Williams (Cowbridge), Meinir Rees, Margaret Ware, Ann Morgan (Gowerton), Jane Evans (Tonypandy), Rita Williams, Marion Williams, Hilary Tann (Porth), Elinor Phillips (Ferndale), Marian Edwards (Pontardulais).


Tenor and Bass

Peter Ballinger, David Owen, Roger Humphries, David Burridge (Aberdare), Gareth Burridge, Hugh Robinson, Wyn Rees, Roger Phillips, Jeffrey Pyne, Paul Nicholas (Mountain Ash), Graham Marshman, Elgar Lewis (Caerphilly), Colin Williams, Michael Smiga (Pengam), Philip Hill, Kendall Davies (Bridgend), Michael Barry, Lawrence Chilcott, Richard Vaughan, Quintin Jones, James Murphy (Pontycymmer), Peter Coombs, Gareth Cole, Eurof Parry (Maesteg), David Young (Pencoed), Michael Reece, David Jenkins, Martyn Patterson, Michael Plowman (Kenfig Hill), Paul Williams (Tonyrefail), Euron Walters, Alun Caffery, Philip Davies (Pontypridd), Stuart Kale, Elwyn Williams (Neath), Rhys Vaughan, Owen Harpwood, David Elward, Anthony Hughes, Nigel Richards (Port Talbot), Gareth Lewis, Peter Brooks, Gareth Williams, Errol Mathews (Barry), Harry Davies (Whitchurch), Geraint Davies, Dewi Jones, David Richards, Dennis O’Neill, Brian Llewelyn, Alun Hughes, John Powell, Leighton Davies, David Sylvester (Gowerton), Teifi Lloyd (Ferndale), Clive Mars (Pentre).

ORCHESTRA

First Violin: Wendy Sheppard, Emyr Walters, Pamela Croker, Robert Swain, Stuart Johnson, J. Francis, J. George.

Second Violin: Oliver Bown, Patricia Sheppard, David Lloyd, David Williams, Ceri Evans, Gillian Brace.

Viola: Catherine Hughes-Jones, John Evans, Stuart Telling.

’Cello: Alan Thomas, John Harvey, Philip Hier.

Double Bass: Kenneth Maddocks, A James.

Flute: John Weeks, T. Rees.

Oboe: Leigh Thomas, Alan Good.

Clarinet: Gareth Pritchard, Christopher Weeks.

Bassoon: Peter Morgan, Richard Evans.

French Horn: Geraint Lewis, Richard Martyn.

Trumpet: John Neathey, Christopher Evans, J. Jenkins.

Trombone: Stephen Jones, Brian Raby, Jeffrey Evans.

Timpani: Christopher Hughes.

Organ: H. Jones.

Both Choir and Orchestra have attended a music course during the past week at Ogmore-by-Sea where the music now performed has been prepared. They have also taken part in a tele-recording for the programme “Songs of Praise” to be broadcast by the B.B.C. on Sunday, 5th September.

D. Brown and Sons Ltd., Cowbridge, Glamorgan. D9459