badge

Aberdare Boys’ Grammar School

Musical & Dramatic Activities
 

old school

GLAMORGAN YOUTH ORCHESTRA & CHOIR
January 1969
at The Gwyn Hall, Neath

List of participating musicians

GLAMORGAN YOUTH CHOIR

Soprano

Meryl Drower, Cheryl Drower, Susan Davies, Jean Stradling, Eleanor Harries, Ann Morgan, Sheila Wishart, Hazel Cooper, Suzanne Legge, Lynwen Morgan, Margaret Thomas, Ann Johnson, Kathryn Gill, Mair Williams, Elinor Bonner, Lorna Cloke, Annette Williams, Janet Fellowes, Eirwen Morgan, Nancy Jones, Ann ,Jenkins, Sharon David, Glenda Jones, Jayne Austin, Elaine Maddox, Janet Cox, Mary Davies, Gaynor Harries, Sian Parry, Ruth Harries, Caryl Jones, Ann Morgan, Jayne Morgan, Carole Short, Jane Roderick, Delyth Morris, Mary Morgan, Gillian Petheram, Jennifer Short, Ruth Turnbull, Angela Williams, Pamela Field, Helen Davies, Kay Duke.

Alto

Elizabeth Davies, Delyth Evans, Diana Lloyd Jones, Lynne Perrett, Margaret Field, Elizabeth Jones, Delyth Parry, Lesley Alsop, Kay Thomas, Rhiannon Hopkins, Bethan Jenkins, Lilian Lewis, Diana Llewellyn, Gillian Jones, Dorothy Davies, Anne Griffiths, Delyth Ace, Delyth Pate, Joan Rees, Lynys Morgan, Vicki Bulgin, Ann Bonner, Maureen Davies, Jennifer Evans, Christine Field, Rhian Jones, Heulwen Mainwaring, Marilyn Phillips, Patricia Livers, Janet Rowlands, Mair Samuel, Anne Loveluck, Ann Price, Avril Thomas, Delyth Thomas, Marilyn Williams, Judith Thomas, Moyra Williams, Sian Williams, Eirwen Davies.

Tenor

Huw Lloyd, Cyril Lloyd, Geraint Watkins, Michael Plowman, Michael Powell, Alan Reynolds, Bernard Allman, Keith Thomas, Paul Bloch, Eifion Francis, Peter Triggs, Francis Davies, Paul Stevens, Wyn Davies, Owen Morgan, Hywel Davies, Leighton Davies, Howard Hanford, Bryn Harding, Julian James, Barrie Jones, Nigel Jones, Graham Marshman, Jeffrey Morgan, Ian Bullock, Neil Kingdon.

Bass

Hywel Davies, Philip Reston, Richard Morgan, Paul Nicholas, Michael Capelin, Robert Jones, Allan Jones, Allan Hopkins, Gwynfor Painter, David Jenkins, Anthony Dixon, Julian Thomas, David Bonner, Paul Jenkins, David Owen, Alun Davies, Gareth Burridge, Graham Parry, Peter Ballinger, Raymond Bevan, Keith Wylam, Penri Davies, Clive Thomas, Edward Dowding, Alun Hughes, Hugh Jenkins, Errol Mathews, David Parr, Roger Phillips, Howard Riley, Andrew Russ, Keith Starr, Huw Thomas, Paul Williams, David Richards, David Lloyd Jones, Allan Davies.

GLAMORGAN YOUTH ORCHESTRA

First Violin

Edward Roberts, Avril Thomas, David Williams, Errol Mathews, Gillian Brace, Nigel James, Huw Lloyd, Roger Emm, Glynis Lewis, Janet Cox, Wyn Davies, Clive Dobbins, Philip Morgan, John Canter, David Thomas, Elizabeth Rees, Elizabeth Howells, Sharon David, Rhydian Jones, Susan Jones, Karl Davies, Adrian Eales, Hywel Davies, Hugh Robinson.

Second Violin

Rhys Vaughan, Bryn Harding, Brian Evans, Lorna Harvey, Joanna Coombes, Kevin Adams, Sian Thomas, Margaret Houten, Ann Morgan, Julie Edwards, Susan Davidson, Judith Whitehead, Eleanor Owen, Jane Luscombe, Axel Jones, Felix Burak, Gillian Evans, Lynys Morgan, Owen Morgan, Allan Davies, Geraint Waters, Paul Stevens, Philip Lee, Allan Flower, Hywel Evans, Eleanor Harries, Gareth Jones, Elizabeth Williams, Peter Jones, Delwyn Morgan, Richard Morgan.

Viola

David Lloyd, Geoffrey Thomas, Gordon Back, Michael Plowman, Jennifer Short, Ruth Harries, Enid Jones, Victoria Bulgin, Wyn Mathews, Stephen Broom, Delyth Ace, Joan Rees, Catrin Lloyd, Alan Williams, Geraint Morgan, Malcolm Davies.

’Cello

John Harvey, Philip Hier, Gwyn Seymour, Dewi Watkins, Meirion Williams, Brian Clarke, Diana Llewelyn, Stephen Howell, Delyth Morris, Nigel Jones, Gwen James, Adrian Hall, Pauline Dyer, Gwenllian Rees, Marna Williams, Elizabeth Lewis, Susan Evans, Mary Inglesant, Susan Mortimer.

Double Bass

Elinor Phillips, David Parr, Margaret Field, Paul Jenkins, Gareth Wood, Jacqueline Lloyd, Sian Pouncey, Jonathan Francis, Stuart Toms.

Flute

David Richards, Huw Thomas, John Good, Huw Davies, Ann John, Timothy Penn, Neil Harries.

Oboe

John Esaias, Robert Jones, John Anderson, Mary David, Martin Phillips.

Clarinet

Mair Samuel, Alan Hopkins, Valerie Hopkins, Gillian Jones, David Lloyd Jones, Marion Lewis, Susan Bickle, Robert Lloyd, Raymond Meads, Caryl Cantle, Gaynor Davies.

Bassoon

Peter Morgan, Richard Evans, Adrian Elvett, Peter Jones.

French Horn

David Hughes, Martin Jenkins, Richard Martyn, Geoffrey Eales, Phillip Connolly, Huw Jenkins, Peter Sheppard.

Trumpet

Kenvin Evans, Adrian Evans, Gethyn Davies, Alan Andrews, David Jenkins, Pamela Evans, Raymond Bevan, Trevor John, Clive Pearnell, Hywel Lewis.

Trombone

John Hendy, Colin Gummer, Gareth Williams, Lyn Pearce, Hywel Owen, John Jellyman.

Bass Trombone

Jeffrey Evans.

Tuba

John Meade.

Harp

Non Evans.

Tympani and Percussion

John Jeffrey, Sean Hooper, Nigel Jones, Graham Marshman.

D. Brown and Sons Ltd., Cowbridge, Glamorgan. H2058