badge

Aberdare Boys’ Grammar School

Musical & Dramatic Activities
 

old school

GLAMORGAN YOUTH ORCHESTRA & CHOIR
January 1967

(Pupils from Aberdare were, Choir: Pamela Field, Lesley Roberts, Mair Samuel, David Owen, Ann Luke, Delyth Evans (Gethin Evans’ daughter); Orchestra: Roger Emm, Byron Llewelyn.
Other Cynon Valleyites: Hugh Robinson (Choir and Violin), Bryn Harding (Violin), Janice James (Choir), Pat Rivers (Choir), Diana Lloyd-Jones (Choir), Wyn Rees (Choir), Gareth Burridge (Choir), Roger Phillips (Choir). All in this latter group are thought to be either current or past pupils at MAGS in 1967.)

List of participating musicians

GLAMORGAN YOUTH CHOIR

Soprano and Alto

Pamela Field, Hazel Cooper, Janice James, Jane Morgan, Lynne Peters, Marion Maddox, Ruth Turnbull, Gaynor Harries, Sally Williams, Elaine Townsend, Elizabeth Field, Andrea Luscombe, Margaret Hopkin, Lynne Edmunds, Heulwen Mainwaring, Joan Barry, Marilyn Phillips, Caryl Jones, Mary Morgan, Margaret Thomas, Susan Davies, Rhian Jones, Valerie Howells, Jacqueline Grace, Marilyn Williams, Jennifer Short, Janet Cox, Gillian Petheram, Lynette Clarke, Mary Allen, Christine Baynham, Meinir Rees, Ann Morgan, Patricia Morgan, Glenda Jones, Marion Williams, Christine Willicombe, Mary Davies, Della Jones, Lesley Roberts, Mair Samuel, Karolyn Howells, Vicki Bulgin, Ann Luke, Pat Rivers, Delyth Thomas, Avril Thomas, Caryl Saunders, Pamela Jones, Margaret Field, Diana Lloyd-Jones, Mair Hopkins, Carolyn Hockridge, Delyth Evans, Rhiannon Hopkins, Judith Davies, Ann Bonner, Delyth Morris, Tryphena George, Jennifer Clarke, Sandra Jones, Anne Bevan, Hilary Tann, Elinor Phillips, Jane Evans, Ann Jenkins, Janet Rowlands, Beverley Humphreys.

Tenor and Bass

Hugh Robinson, Wyn Rees, Jeffrey Morgan, Graham Marshman, Lynn Evans, Michael Smiga, Rhydian Morgan, Michael Plowman, Michael Powell, Quentin Jones, Huw Thomas, Terence Gates, Gareth Cole, Eifion Francis, Stuart Kale, Philip Davies, David Richards, Nigel Jones, Graham Daniel, Anthony Hughes, Robert Willetts, Paul Nicholas, Leighton Davies Neil Kingdon, Barrington Jones, David Owen, John Evans, Errol Matthews, Jeffrey Pyne, Edward Evans, Gareth Burridge, John Oliver, Keith Starr, Roger Phillips, Allan Jones, Hugh Jenkins, Andrew Russ, Lawrence Chilcott, Richard Vaughan, Clive Thomas, Eurof Parry, Edward Dowding, Kenneth Manning, David Parr, Paul Williams, Alun Hughes, Robin Carpenter, Owen Harpwood, Rhys Vaughan, Gareth Lewis, Raymond Bevan, Gwynfor Painter, Paul Nicholas.

First Violin

Emyr Walters, Patricia Sheppard, David Lloyd, Keri Thomas, Robert Swain, David Williams, Ian Petheram, Avril Thomas, Errol Mathews, Gillian Brace, Elizabeth Williams, Bryn Harding, Nigel James, Hugh Robinson, Owen Harpwood, Roger Emm, Janet Cox, Bleddyn Lear, Rhydian Morgan, Ceri Evans, Lynn Evans, Susan Jones, Mererid Jones.

Second Violin

Rhys Vaughan, Adrian Rees, Delyth Price, Kay Morgan, Huw Lloyd, Brian Evans, Byron Llewelyn, Barbara Petheram, Jane David, Lorna Harvey, Huw Lewis, Joanna Coombs, Kevin Adams, Lynne Richards, Sian Thomas, Keith Flower, Hugh Griffiths, Sharon David, Marian Roberts, Philip Morgan, Elizabeth Rees, Margaret Houten, Frederick Hayes, David Thomas, Wyn Davies, Morgan Davies, Ann Morgan, Julie Edwards, Susan Davidson, Ruth Watkins.

Viola

Catherine Hughes-Jones, Dewi Jones, Alan Meade, Geoffrey Thomas, John Watkins, Jennifer Short, Gordon Back, Enid Wyn Jones, Granville Brunt, John Noyes, Michael Plowman, Victoria Bulgin, Ruth Harries, Peter Rees, Wyn Mathews, Stephen Broom.

’Cello

Alan Thomas, John Harvey, Hilary Tann, Ilfra Gibson, Philip Hier, Gary Bromage, Elizabeth Street, Dewi Watkins, Robin Carpenter, Gwyn Seymour, Miriam Thomas, Vivienne Morgan, Meirion Williams, Margaret Harvey, Brian Clarke, Diana Llewelyn.

Double Bass

Stuart Kale, Kenneth Maddocks, Ann Thomas, Elinor Phillips, David Parr, Margaret Field, Paul Jenkins, Roderick Luscombe.

Flute

David Richards, Mary Purvis, John Good, Ann Luke, Eryl Rees, Elaine Townsend, Gareth Breach, Michael Hughes, Huw Davies.

Oboe

David Jones, Penelope Abbott, Anthony Phillips, Douglas Lear, John Isaias.

Clarinet

Gareth Pritchard, Kenneth Manning, Christopher Weeks, Mair Samuel, Glaslyn Davies, Helen Tann, David Hopkins, Valerie Hopkins, Gillian Jones.

Bassoon

Peter Morgan, Richard Evans.

French Horn

Eurof Parry, Geoffrey Eales, Richard Martyn, Terence Brayshaw, Martin Jenkins.

Trumpet

Kenvin Evans, Adrian Evans, Hywel Lewis, Raymond Bevan, Andrew Lounds, Robert Sparks.

Trombone

John Hendy, Brian Raby, Colin Gummer, Eric Thomas.

Bass Trombone

Jeffrey Evans.

Tympani and Percussion

Della Jones, Keith Foxhall, John Heffery.

D. Brown and Sons Ltd., Cowbridge, Glamorgan. E4131