badge

Aberdare Boys’ Grammar School

Musical & Dramatic Activities
 

old school

GLAMORGAN YOUTH ORCHESTRA & CHOIR
January 1966
at Glamorgan College of Education, Barry

List of participating musicians

GLAMORGAN YOUTH CHOIR

Soprano and Alto

Pamela Field, Janet Thomas, Janice James, Lynette Clarke, Angela Williams, Ruth Turnbull, Pat Morgan, Marian Maddox, Gaynor Harries, Lesley Henson, Sally Williams, Joan Barry, Hazel Cooper, Jacqueline Grace, Laura Davies, Jennifer Griffiths, Marilyn Phillips, Mary Morgan, Andrea Luscombe, Cynara Gordon, Marilyn Richards, Eleanor Thomas, Valerie Howells, Marilyn Williams, Barbara Peter, Meinir Rees, Christine Baynham, Mary Allen, Marian Williams, Margaret Evans, Valerie Hughes, Christine Willicombe, Tryphena George, Ann Morgan, Rhiannon Hopkins, Lesley Roberts, Delyth Thomas, Pamela Jones, Jennifer Castree, Miriam Samuel, Mair Hopkins, Pat Rivers, Lynne Holloway, Beverley Humphreys, Heulwen Mainwaring, Elaine Davies, Marilyn Williams, Kathryn Gould, Jane Evans, Jennifer Clarke, Carolyn Howells, Caryl Saunders, Mary Rogers, Annette Merriman, Marian Edwards, Kathryn Hutchinson, Susan Davies.

Tenor and Bass

Leighton Davies, Roger Humphreys, Cohn Williams, Michael Smiga, Michael Clarke, Wyn Rees, Quentin Jones, Peter Coombs, Jeffrey Morgan, Anthony Hughes, Philip Davies, Nigel Richards, Peter Ballinger, David Owen, Paul Nicholas, Edward Evans, Lawrence Chilcott, Geoffrey Jenkins, Elwyn Williams, Philip Williams, Gregory Lock, Paul Williams, Huw Thomas, Harry Davies, Michael Barry, Peter Brooks, David Elward, Alun Hughes, Hugh Jenkins, Gareth Lewis, Graham Marshman, Roger Phillips, Jeffrey Pyne, Clive Mars, Robin Carpenter, Raymond Bowen, Robert Parker, Michael Davies, Kendall Davies.

GLAMORGAN YOUTH ORCHESTRA

First Violin

Emyr Walters, Pamela Croker, Patricia Sheppard, David Lloyd, Avril Thomas, Keri Thomas, Robert Swain, Edward Roberts, David Williams, Martyn Patterson, Ian Petheram, Ceri Evans, Errol Mathews, Gillian Brace, Alun Jones, Elizabeth Williams, Nigel James, Hugh Robinson, Owen Harpwood, Andrew Bathgate, Roger Emm, Rhydian Morgan, Janet Cox.

Second Violin

Oliver Bown, Julian Hughson, Rhys Vaughan, David Poyser, Adrian Rees, Delyth Price, Annette Hughes, Huw Lloyd, Alan Tyson, Brian Evans, Lynn Evans, Byron Llewelyn, Susan Jones, Barbara Petheram, Jane David, Lorna Harvey, Mererid Jones, Huw Lewis, Joanna Coombs, Kevin Adams, Howell Edwards, Adrian Walters, Hywel Gravelle, Lynne Richards, Sian Thomas, Kenneth Morgan, Keith Flower, Huw Griffiths, Sharon David, Morian Roberts, Gareth Gait.

Viola

John Evans, Dewi Jones, Stuart Telling, John Watkins, Alan Meade, Michael Plowman, Gordon Back, Jennifer Short, Enid Wyn Jones, Geoffrey Thomas, Granville Brunt, Ruth Harries, John Noyes, Victoria Bulgin, Catherine Jones.

’Cello

Alan Thomas, John Harvey, Hilary Tann, Ilfra Gibson, Dewi Watkins, Philip Hier, Gary Bromage, Elizabeth Street, Michael Nelmes, David Williams, Gwyn Seymour, Miriam Thomas, Vivienne Morgan, Meirion Williams, Margaret Harvey.

Double Bass

Stuart Kale, Kenneth Maddocks, Avril Bendall, Teifi Lloyd, Ann Thomas, Elinor Phillips, David Parr, Margaret Field.

Flute

David Richards, Mary Purvis, John Good, Ann Luke, Elaine Townsend, Eryl Rees, Gareth Breach, Michael Hughes.

Oboe

Leigh Thomas, David Jones, Penelope Abbot, Alan Good, Anthony Phillips, Douglas Lear, Adrian Burridge.

Clarinet

Gareth Pritchard, Della Jones, Christopher Weeks, Kenneth Manning, Mair Samuel, Glaslyn Davies, Valerie Hopkins, David Hopkins.

Bassoon

Peter Morgan, Richard Evans, Martin Brook.

French Horn

David Hughes, Wynford Jones, Richard Martyn, Geoffrey Eales, Terence Brayshaw.

Trumpet

Kenfin Evans, Christopher Evans, Adrian Evans, Dorothy Feltham.

Trombone

Trevor Herbert, John Hendy, Brian Raby, Colin Gummer.

Bass Trombone

Jeffrey Evans, Antony Evans.

Tuba

John Jones.

Harp

Margaret Thomas.

Tympany and Percussion

Georgina Griffiths, Alan Griffiths, Christopher Hughes.

BROWN AND SONS, LTD., PRINTERS COWBRIDGE, GLAM. (x36) E638