badge

Aberdare Boys’ Grammar School

Musical & Dramatic Activities

old school

MID-GLAMORGAN YOUTH CHOIR
at Aberdare & Pencoed, 28th–29th August, 1980

List of participating musicians

Sopranos

Kathryn Brace, Lorraine Brisley, Sian Bergum, Karen Childerstone, Jane Davey, Rosemary Davies, Suzanne Davies, Sharon Edwards, Michelle Evans, Pamela Evans, Llinos Everett, Sian Faulkener, Tanya Franklin, Janet Geater, Andrea Harris, Carol Hayes, Catherine Holder, Sally Holder, Kathryn Hurley, Sally Ann Jenkins, Marion John, Allyson Jones (Woodlands), Clare Jones, Eldrydd Jones, Eleanor Jones, Enid Jones, Helen Jones, Michelle Jones, Margaret Lang, Lynwen Lewis, Tracey Lewis, Beverley Morris, Nicola Owen, Helen Rixon, Sian Rowlands, Cheryl Thomas, Ruth Thomas, Shelley Thomas, Valerie Thomas, Jayne Uphill, Nicola Watkins, Julia Weatherburn, Alison Williams, Delyth Williams, Karen Williams, Mair Young.

Altos

Carol Alcock, Rachel Bacon, Ann Brown, Vanessa Bryant, Janet Cooke, Linda David, Jayne Davies, Susan Evans, Fay Harding, Susan Howley, Sian Hunt, Katherine Jenkins, Alyson Jones (Woodside), Ceri Jones, Claire Lacey, Rebecca Lee, Ceri Lloyd, Janet Lloyd, Sian Lloyd, Helen McTavish, Bethan Morgan, Gaynor Morgan, Rhian Morgan, Gaynor Morris, Carol Nash, Nicola Parry, Jayne Pascoe, Alison Phillips, Kathryn Price, Elaine Rees, Gillian Rees, Judith Rees, Maria Roberts, Kay Robinson, Jacqueline Rowe, Sharon Sage, Alison Talbot, Elizabeth Thomas, Ruth Whitehead, Ceri Williams, Christine Woodham, Anne Worthington.

Tenors

Martin Bowden, Robert Devereux, Derek Evans, Haydn Evans, Roland George, Stuart Gulland, Nigel Gunter, Leighton Harries, Robert Huxton, Alun Jenkins, Jonathan Jenkins, Stephen Jenkins, Andrew Jones, Lynn Lerwill, Peter Lewis, Mark Luther, D. Hywel Morgan, Ian Mitchell, Gareth Powell, David Pugsley, Keith Shillam, Russell Thomas, Peter Vaughan, David O. Williams.

Bass

Jonathan Baker, Geoffrey Beck, David Bethell, David Bunford, Robert Charlesworth, Ian Clements, Stuart Cornish, Adrian Davies, Brent Davies, Eifion Davies, Michael Davies, David Denner, Bryn Evans, Adrian Foulkes, Jonathan Honeybun, Martyn Jones, Michael Jones, Michael Komor, Peter Mathews, Andrew Meek, Simon Morgan, Richard Morris, Andrew Richardson, Jason Rikh, Geraint Tellem, Huw Thomas, D. Mark Thomas, Edward Tucker, Ian Williams, Mark A. Williams, Paul Williams.

Choral Staff

Mrs. B. Bailey, Mrs. A. Bumford, Miss P. Farr, Mrs. C. Hopkins, Miss J. Jones, Mrs. M. Roberts, Mr. G. Davies, Mr. G. Evans, Mr. P. Greenway, Mr. J. Gulliford, Mr. A. Jones, Mr. P. Williams.

ACCOMPANIMENT ORCHESTRA

1st Violins

Elin Edwards, Juliet Jones, Alun Thomas, Jill Francis, Frances Richards, Elizabeth Jones, Helen Griffiths, Sharon Richards, Nicholas Baldwin, Alun Tuckwood.

2nd Violins

Anita Gratland, Alison Wiegold, Sian Owens, Josephine Jones, Nia Brace, Peter Jones, Hugo Steiner, Lawrence Bartlett.

Viola

David McKelvay, Stephen Begley, Gareth Tudor, Mark Burbidge.

Cello

Julia Tuckett, Bryan Jenkins, Sian Cole, Paul Williams.

Double Bass

Yvonne Tuckett, Paul Burbidge.

Flute

Debra Williams, Hilary Jones.

Oboe

Ann Richards, Joanna Lloyd.

Clarinet

Sean O’Shea, Sally Roberts.

Bassoon

Philip Jones, Michael Neate.

French Horn

Stephen Wild, Alun Williams.

Trumpet

Richard Hood, Adrian Rutter.

Trombones

Robert Price, Alison Jones, Huw Llewellyn.

Timpani

Gillian Ridout.

Tutorial Staff:

Mr. Robert Swain, Mr. Paul Noden.

Supervisory Staff

Mrs. Ruth Garnett.

D. Brown & Sons Ltd., Bridgend, Mid Glamorgan, A24306/L D24