badge

Aberdare Boys’ Grammar School

Musical & Dramatic Activities
 

old school

MID-GLAMORGAN YOUTH ORCHESTRA & CHOIR
January 1977

List of participating musicians

MID GLAMORGAN YOUTH CHOIR

Sopranos

Rachel Bacon, Judith Bell, Elizabeth Burak, Ceri Chappell, Allyson Couch, Julie Cox, Fiona Davies, Helen Dickeson, Margaret Denning, Ceris Edwards, Jane Sullivan, Sian Evans, Susan Evans, Susan Forester, Julie Jenkins, Catherine Holder, Sally Ann Holder, Jayne Howell, Helen John, Marion John, Alison Jones, Ceri Lewis, Diane Launchbury, Ceri Lloyd, Sian Major, Ruth Mitchell, Vicky Francis, Margaret Stone, Catherine Thomas, Janet Thomas, Menna Thomas, Shelley Thomas, Valerie Thomas, Alison Waller, Mandy Waters, Elizabeth Webb, Joanne Hanson.

Altos

Pamela Atkinson, Elizabeth Jones, Sian Thomas, Kathleen Chalk, Caroline Collier, Linda Davies, Pamela Davies, Patricia Davies, Sheila Davies, Sian Davies, Lorraine Edwards, Pamela Evans, Vicky Flower, Jennifer Hanford, Kim Rumbelow, Lynfa Higgon, Janet Lloyd, Patricia Hughes, Jennifer John, Heather Landrey, Patricia Miller, Jeanne McTavish, Mandy Laurence, Avril Llewellyn, Rachel McGahey, Karen Moore, Bethan Morgan, Gaynor Morris, Caroline Peel, Lynne Powell, Gillian Ridout, Alison Simons, Helen Thomas, Jane Thomas, Yvonne Tuckett, Susan Vaughan, Judith Webb, Verna Yoxall, Avril Smith, Donna Lewis, Lynwen Jones.

Tenors

Anthony Matthews, Damian Cushion, Ian Mitchell, John Davies, Roderick Edmunds, Graham Evans, Mark Evans, Peter Evans, Wayne Jones, Bryan Jenkins, Philip Westcott, Michael Kent, Lynn Lerwill, Ceri Morgan, Peter Robinson, James Munden, Martin Rutter, Gerwyn Thomas, Russell Thomas, Glyn D. Price, Bradley Nicholas, Neil Williams.

Basses

David Bethell, Christopher Chess, Douglas Cummings, David Plowman, Michael Meredith Davies, Victor George, Robert Halse, Terry Neale, Peter Beck, Stephen Jenkins, David Cynan Jones, Michael Neate, Russel Jones, Paul Burbidge, John Morris, Huw Jones, David Preece, David Smith, D. Mark Thomas, Paul Watkins, Gareth Whitcombe, Stephen Williams, John Wilkes, Gareth Williams, Christopher Simons, Julian Williams, Stephen Williams, Ian Williams, Robert Jenkins.

Choral Staff

Mrs. A. James, Mrs. C. Hopkins, Mrs. S. Mensforth, Miss J. Jones, Mrs. A. Bremner, G. Evans, G. Davies, A. Jones, C. Stubbs, P. Williams, A. James.

MID GLAMORGAN YOUTH ORCHESTRA

First Violins

Gerald Hopkin, Richard Wilde, Christopher Simons, Colin Murrell, Huw Tyson, Carl Darby, Dale Morris Evans, Suzanne Foster, Helen Davies, Elin Edwards, Geoffrey Lloyd, David McKelvay, Fiona Davies, Robert Bird, Helen Brown, Christabel Jones, Juliet Jones, Martin Abraham, Christine Jones, Nicola Price, Wendy Stone, Elizabeth Davies.

Second Violins

Paul Greenway, Susan Rees, Judith Webb, Deborah Griffiths, Jill Francis, Angela Turpin, Timur Coskun, Paul Homer, Robert Hood, Neil Thomas, Elizabeth Jones, Alun Thomas, Nigel Keane, Penny Ladbrooke, Lesley Jones, Patricia Hughes, Linda Savage, Frances Richards, Stephen Howells, Nia Brace, Robert Jenkins, Rachel Wilson, Christopher Davies, Alison Wiegold, Andrew Bates, Hywel Jones, Elaine Cooke, Glynis Price, Nigel Rowlands, Anita Gratland.

Viola

Corinne Kent, Richard Golding, Julian Williams, Simon Reeves, Cathryn John, Helen Wiegold, Susan Letheran, Justin Taylor, Alison Jones, Elizabeth Rickard, Susan Waters, Sian Mitchell.

Cello

Arwyn Jones, Sarah Barton, Sarah Thomas, Caroline Marshman, Deborah Jones, Judith Packer, Carolyn Collier, Bryan Jenkins, Geoffrey Harries, David Daniel, Jonathan Clayton, Stephen Zelenbaba, Dafydd John, Julia Tuckett, Janet Cooke.

Double Bass

Jeffrey Ryan, Michael Welsby, Stephen Williams, Peter Robinson, Pamela Davies, Yvonne Tuckett, Stephen Rogers, Paul Burbidge.

Flute

Stephen Ford, Anthony Slade, Karen Davies, Margaret Stone, Sarah Lloyd, Rachel McGahey, Barbara Howell, Marie Davies, James Evans.

Oboe

Graham Dyer, Wayne David, Gillian Thomas, Joanne Hayward, Ann Richards, Joanna Lloyd, Rhian Morgan.

Clarinet

Penny Barton, David Pritchard, Terence Neale, John Morris, Ruth Mitchell, Mandy Laurence, Bradley Nicholas, Ann Jenkins, Jane Snell, Meryl Jenkins.

Bassoon

Ian Belcher, Jane Grey, Brigette Edwards, Michael Neate, Philip Jones, Janet Lloyd.

French Horn

Peter Sheppard, Alun Jones, Ian Williams, David Williams, Andrew Connolly, Stephen Heatman, David Plowman, Ian Clements.

Trumpet

Ceri Thomas, Richard Hood, Vivian Davies, David Powell, Howard Lewis, Adrian Rutter, Kevin Strawbridge, David Bugler, Fiona Bennett.

Tenor Trombone

Gregory Morgan, Kim Griffiths, Martin Tuck, Michael Komor, Gareth Llewellyn, Garry Eveson.

Bass Trombone

David Edwards, Peter Hendy, Philip Westcott.

Tuba

Stephen Williams, Ian Hartnell, Kevin Morgan.

Timpani

Michael Evans, Gillian Ridout, Elizabeth Webb, Martin Graff, Aelwen Jenkins.

Harp

Haulwen Jones, Angharad Jones.

Orchestral Staff

M. F. Griffiths, P. Hier, D. Holvey, D. Hughes, Mrs. E. Hughes, J. J. Lloyd, R. Swain, G. Thomas, D. Williams.

Supervisory Staff

Mrs. D. Davies, Mrs. R. Garnett, Miss J. Parks, B. Russel, Mrs. D. Thomas.

D. Brown & Sons Ltd., Cowbridge & Bridgend A11080