badge

Aberdare Boys’ Grammar School

Published Examination Results

school building

GCE Ordinary & Advanced Level Examination Results, 1952

(This was the second year in which GCE Ordinary & Advanced Level certificate examinations were set)

General Certificate of Education

Local Results in Full


GENERAL Certificate of Education (ordinary level) results for the local Grammar Schools were announced on Monday, and in this page we publish the provisional lists (which may be subject to some revision). An asterisk indicates oral proficiency in a language.

 

ABERDARE GIRLS’ GRAMMAR SCHOOL

Sylvia Joyce Ankrett: English Language, *French, Cookery, Needlework.

Grace Angela Baker: English Lang., Geography, Needlework.

Ivy Sylvia Banner: English Lang., English Literature, *Welsh 02, Latin, History, Geography, General science, Art.

Georgina Iris Birrell: English Lang., English Lit., History, Biology.

Margaret Rose Bishop: Needlework.

Patricia Brown: English Lang., English Lit., *Welsh 02, History, Geography, General Science.

Barbara Mildred Buck: English Lit., History, Cookery.

Jean Agnes Burke: Geography.

Beryl Carter: English Lang., English Lit., *French, History, Geography, Mathematics, General Science, Latin.

Agnes Barbara Chivers: English Lang., *French, Music.

Stella Marie Craven: English Lang., English Lit., *Welsh 02, General Science.

Janet Mary Crooks: English Lang., English Lit., History, General Science, Cookery, Needlework.

Barbara Davies: English Lang.

Beryl Davies: English Lang., English Lit., *Welsh 02.

Marilyn Buxton Davies: English Lang., English Lit., Latin, *French, Geography, Mathematics, Chemistry, Biology.

Patricia A. Daykin: *French, History, Geography, General Science.

Morwena Edwards: English Lang., English Lit., History, Geography, Art, Cookery.

Ann Lorraine Elton: English Lang., English Lit., *French, Geography, Mathematics.

Margaret Eulwen Evans: English Lang., English Lit., Latin, *French, Geography, Chemistry, Biology.

Marjorie Evans: English Lit., Latin, *French, Geography, Chemistry, Biology, Music.

Patricia Mary Fitzpatrick: English Lang., English Lit., Latin, *French, Geography, Mathematics, Chemistry, Biology.

Sheila Margaret Forey: *French, Geography, Homecraft.

Pamela Jean Forward: English Lang., *Welsh 02, Mathematics, Chemistry, Commercial Subjects.

Patricia Margaret George: English Lit., *French, Geography, General Science, Needlework.

Jean Gittoes: English Lang.

Hilary Griffiths: English Lang., Homecraft.

Mair Griffiths: English Lit., *Welsh 02, History, Geography.

Tydfil Ann Griffiths: English Lang., English Lit., *French, Biology, Music.

Dorcas Hicks: English Lang., Homecraft.

Rachel Edith Howells: English Lang., English Lit., *Welsh 02, History, Geography, Biology, Art, Needlework.

Marlene Jenkins: English Lang., History.

Ann Christine Jones: English Lang., English Lit., General Science, Cookery, Needlework.

Beryl Irene Jones: Physics.

Gillian Alannah Jones: English Lang., English Lit.

Margaret Rowena Jones: Homecraft.

Merril Jones: English Lang., English Lit., *French, History, Geography, Biology, Music.

Nita Margaret Jones: English Lang., English Lit., *Welsh 02, Geography, Mathematics, Biology.

Rita Jones: History.

Shirley Jones: English Lang., English Lit., *Welsh 02, Latin, History, General Science.

Merle Oberon Lane: English Lit.

Christine Mary Lewis: English Lang., English Lit., *French, History, Mathematics, General Science, Cookery, Needlework.

Elaine Carolyn Lewis: English Lit., History, Biology, Art, Cookery, Needlework.

Gillian Lewis: *French.

Joyce Lewis: English Lang., English Lit., Latin, *French, History, Geography, Mathematics, Biology.

Carol Ann Margaret McLean: Cookery.

Elaine Morgan: English Lang., English Lit., *Welsh 02.

Margaret Amelia Mear: English Lang., English Lit., Latin, *French, History, General Science.

Elizabeth Mary Morgan: English Lang., English Lit., History, General Science, Art.

Constance Mary Morgan: English Lang., English Lit., *Welsh 02, Geography, Mathematics with pass in optional paper oe, Chemistry, Biology.

Marlene Nelson: English Lit., History, Art.

Shirley Margaret Phillips: Homecraft.

Vivienne Mary Pontin: English Lang., History, General Science.

Honor Ann Powell: English Lang., English Lit., *Welsh 02, History, Geography, General Science, Art.

Ann Olive Pugh: English Lang., English Lit., Latin, *French, Geography, Chemistry, Biology.

Letty Charlotte Reid: English Lang., *Welsh 02, General Science, Art.

Elizabeth Claudia Reynolds: English Lang., English Lit., General Science

Hillary Richards: English Lang., English Lit., Latin, *French, Geography, Chemistry, Biology, Art.

Evelyn Dawson Roberts: English Lang., English Lit., *Welsh 02, History, Art.

Margaret Roberts: Homecraft.

Mary Rochester: English Lang., English Lit., Mathematics with pass in optional paper oe, Biology.

Elizabeth Jean Rudd: English Lang., English Lit., *French, Geography, Mathematics, Chemistry, Biology.

Sylvia Diana Scarf: English Lang., English Lit., History, Geography, General Science.

Beryl Jones Thomas: English Lang., Latin.

Helen Thomas: English Lang., English Lit., Welsh Lang., Welsh Lit., Latin, History, Geography, Mathematics.

Joyce Thomas: English Lang., English Lit., History, Biology, Art.

Maureen Timberlake: English Lang., English Lit., Geography, Biology, Art.

Maisie Vallis: English Lang., English Lit., Cookery, Needlework.

Lynda Vaughan: History, Mathematics, Homecraft.

Shirley Walters: English Lang., Latin, Mathematics.

Medi Elaine Williams: English Lang., Chemistry, Biology, Cookery.

Mary Josephine Williams: English Lang., English Lit., History, Geography.

Muriel Williams: General Science, Needlework.

Patricia Williams: English Lang., English Lit., Latin, *French, Geography, Mathematics, Chemistry, Biology.

Jean Worsley: Chemistry.

SPECIAL EXAMINATION IN ARITHMETIC

Ivy Sylvia Banner.

Stella Marie Craven.

Margaret Amelia Mear.
 

ABERDARE BOYS’ GRAMMAR SCHOOL

William Barker: English Lang., English Lit., Mathematics, French, Physics, Chemistry, Biology, Art.

John Beddoe: English Lit., French, Geography, Mathematics, General Science, Music.

Alan Yorath Biggins: English Lang., English Lit., *French, Geography, Economics, Mathematics, Geology.

Samuel Howard Britz: English Lang., English Lit., Latin, French, History, Mathematics, General science.

Thomas Colin Burke: English Lang., English Lit., Geography, Mathematics, Chemistry.

Colin Phillip Butler: General Science, Art.

Brian Thomas Cooke: English Lang., English Lit., *French, Geography, Mathematics.

John Roger Coulthurst: English Lang., English Lit., French, Geography, Mathematics, Physics, Chemistry, Biology.

Dewi Aeron Davies: Welsh Lang.

Gareth Richard Davies: English lang., English Lit., Mathematics.

William John Davies: English Lang., *French, Mathematics, Chemistry, Biology, Woodwork.

William Davies: English Lang.

Wallace William Derrick: History, Mathematics.

Colin Evans: English Lang., Latin, *French, Mathematics, General Science.

Gareth Norman Evans: *Welsh 02, Mathematics, Chemistry, Biology.

Victor Henry Evans: *Welsh 02.

William Ernest Evans: English Lang., English Lit., *French, Geography, Mathematics, Chemistry, Biology, Geology.

Colin Edward Francis: English Lang., English Lit., *French, History, Geography, Economics, Mathematics, Geology.

Gareth Wells Freebury: English Lang., English Lit., *French, Physics, Chemistry, Biology.

Kenneth David Green: English Lang., Mathematics, General Science.

Howard Ezer Griffiths: English Lang.

Allan Davies Hunter: English Lang., Mathematics.

Hugh Oliver Jenkins: English Lang., English Lit., Latin, *French, History, Geography, Mathematics, General Science.

Elfed Graham Jones: *Welsh 02, Latin, *French, Music.

Frederick Thomas Jones: English Lang., Geography, Mathematics, Geology.

Byron Lloyd: Geography.

John Lloyd: *Welsh 02, Mathematics, Music.

Keith Magor: Art.

John Manser: English Lang., English Lit., Geography, Mathematics, Biology.

Cyril Keith Mills: Physics.

William Albert Morgan: English Lang., English Lit., Geography, Mathematics, Chemistry, Biology, Geology.

Anthony Charles Palmer: English Lang., English Lit., *French, History, Economics, Mathematics, General Science, Art.

Brian Colin Phillips: English Lit., History, Geography, Economics, Mathematics, General Science.

Malcolm Thomas Phillips: English Lang., History, Geography, Mathematics.

Kenneth James Powell: English Lang., English Lit., Geography, Mathematics, Physics, Chemistry, Biology.

John David Price: English Lang., English Lit.,*French, History, Geography, Economics, Mathematics, General Science.

Norman Owen Price: English Lang., English Lit., French, Geography, Mathematics, Physics, Chemistry, Biology.

Walter Wynn Rees: English Lang., English Lit., *French, Economics, Mathematics, General Science.

David Edwin Reynolds: *Welsh 02.

Richard Alan Rowburrey: Mathematics, Woodwork.

Keith Alun Rowlands: English Lang., English Lit., History, Geography.

Brian Malcolm Sawyer: Chemistry, Biology.

David Morley Thomas: English Lang., English Lit., History, Economics.

Philip Malcolm Timothy: English Lang., Latin, *French, Mathematics, General Science.

Brian Marchant Welsby: Geography, Mathematics.

Clive Herbert Whittle: English Lang., English Lit., French, Economics.

John Penfro Williams: English Lang., *Welsh 02, Geography, Mathematics, Chemistry.

Richard John Williams: English Lang.

EX-PUPILS

Colin Edwards: English Lang.

Gordon Stanley Ellis: English Lang.

David Keith Harries: English Lang.

SPECIAL EXAMINATION IN ARITHMETIC

Kenneth James Phillips.

 

GRAMMAR SCHOOL CERTIFICATE
(advanced level) RESULTS

 

HERE are the General Certificate examination results, advanced level—corresponding to the ‘Higher’ of past years—announced on Friday, as they concern our local grammar schools.

This proof list is subject to revision. Key to subjects: heavy black type indicates a pass at advanced level; small light letters indicate a pass as ordinary level; *asterisk indicates a pass in the written and oral examinations.

ABERDARE BOYS’ GRAMMAR SCHOOL

Buck, Brian Charles, geography, economics, geology.

Davies, William Dilwyn, botany, zoology, geology.

Hussey, William Mansel, English, history, economics.

James, David Edward, geography, economics, geology.

Jones, Michael George, chemistry, botany, zoology.

Lawrence, Eric, botany, zoology, geology.

Lloyd, Byron, English, Latin, *French.

Makin, John Francis, chemistry, botany, zoology.

Mear, John Frederick, English, *French, economics.

Mills, Cyril Keith, woodwork.

Minett, Dion, geography, zoology, geology.

Morgan, Derek, Welsh literature, economics, music.

Morgan, John Gwynfryn, English, Latin, *French.

Parry, Graham, English literature, Latin, French.

Price, Norman Hay, chemistry, botany, zoology.

Prowle, Kenneth, English, history, economics.

Spiers, Norman Alfred, pure and applied mathematics, physics, chemistry.

Thomas, Llewelyn James, chemistry, botany, zoology.

Watkins, William John, chemistry, botany, zoology.

Weir, James Scott, English, history, economics.

Williams, David Roger, chemistry, zoology.

Williams, Francis Norman, English, history, economics.

Williams, Peter Jeffrey, pure and applied mathematics, physics.

Phillips, Michael Bruce, (ex-pupil) pure mathematics.
 

ABERDARE GIRLS GRAMMAR SCHOOL

Burke, Jean Agnes, history.

Evans, Margaret Joyce, botany, zoology.

Griffiths, Rita, geography. botany, zoology.

Hill, Audrey Doreen, English, history, mathematics.

Hughes, Pauline, French, music.

Johnston, Annie Maria, chemistry, botany, zoology.

Jones, Eufron Gwynne, chemistry, botany, zoology.

Jones, Margaret Rowena, history.

Lawrence, Elizabeth June, history, geography.

Miles, Elizabeth Melba, English, *French, music.

Murphy, Sheila, English, Latin, *French.

Parry, Anne, geography, mathematics.

Phillips, Patricia Maureen, music.

Thomas, Beryl Jones, pure mathematics, applied mathematics.

Truman, Marl Elaine, history, geography.

Watkins, Beatrice Margaret, geography.

West, Shirley Anne, English, history, geography.

Williams, Rowenna, Welsh, music.

GCE Ordinary Level was taken at the age of 16, unlike School Certificate, there was no minimum number of subjects required to gain a certificate. GCE Ordinary Level ceased to exist in 1994 when the General Certificate of Secondary Education, GCSE, was introduced.
GCE Advanced Level was normally taken after two years in the sixth form and was awarded in separate subjects. Students started their Advanced Level course normally taking three subjects.

Notes