badge

Aberdare Boys’ Grammar School

Published Examination Results

school building

CWB Examination Results, 1915

Transcript from The Aberdare Leader, 18 September 1915

Aberdare County School.


Successes in Central Welsh Board
Examinations.


Boys’ School.

Honours Certificate. — Garfield Thomas: Additional Mathematics; Physics; Chemistry.— David A. Vaughan: English Language and Literature; History; French, with conversational power.

Higher Certificate. — Evan G. Davies:  English Language and Literature; French; with Distinction and conversational power; Additional Mathematics.— John M. Davies: History; Welsh; Geography; Arithmetic at Senior Stage.—  John D. Powell: English Language and Literature; Latin; Welsh; Additional Mathematics; Arithmetic at Senior Stage.

Senior Certificate. — Leslie N. Collette: Eng. Lang. and Lit.; Mathematics; French; Chemistry; Book-keeping; Shorthand.— Harold E. Cox: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; French; Geography; Book-keeping; Shorthand.— Joshua Dalrymple: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; French; Chemistry; Geography; Drawing.— Heber Davies: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; French; Chemistry; Geography; Book-keeping; Shorthand.— Oswald T. Davies: Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic; Welsh; Geography. — Trevor Davies: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; French; Chemistry; Geography; Book- keeping; Shorthand.— William Edwards: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Welsh; Chemistry; Geography; Drawing.— James C. Evans: Eng. Lang. and  Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Welsh; Chemistry; Geography.— John E. Evans: Eng. Lang, and Lit.; Arithmetic; Mathematics; Geography; Drawing.— Raymond J. Howells: Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic; Mathematics; Welsh; Geography; Book-keeping; Shorthand; Drawing.— Philip H. Lindsay: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Chemistry; Drawing.—  David A. Phillips: Eng. Lang. and Lit.;  Arithmetic; Mathematics; Welsh; Geography.— Idwal Rees: Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic; Mathematics; Welsh.— William E. Watkins: Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic; Mathematics; French.— Sidney Welch: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; French; Drawing; Geography.— John E. Williams: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Welsh;  Chemistry; Geography; Drawing.

 Commercial Certificate: Arthur J. Venables.

Supplementary Certificate. — Clifford O. Evans: History; Geography.—  Edward John: Latin; French.— David E. Jones: Arithmetic; Latin.— David S. Nicholas: Geography.

Junior Certificate. — Trevor J. Bayton: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Geography; Drawing; Woodwork.— George S. Bird: Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic; Geography; Book-keeping; Shorthand; Woodwork.— James H. Davies: Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic; Mathematics; Latin; Welsh; Drawing.—T. Picton Evans: Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic; Mathematics; Latin; Chemistry; Geography; Woodwork.—  J. Howard P. Jenkins: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; French (with convers.); Chemistry; Geography; Book-keeping; Shorthand; Woodwork.— Edgar Jones (1): Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic; Mathematics; Latin; Welsh; Chemistry; Geography; Drawing; Woodwork.— Edgar Jones (2): Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Geography; Book-keeping; Shorthand; Woodwork.— Idris Jones: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Latin; French (with convers.); Geography.— Norman Mackintosh: Eng. Lang. and Literature; History; Arithmetic; Chemistry; Geography; Book-keeping; Shorthand; Woodwork.— John F. Pardoe: Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic; Mathematics; Latin; French (with convers); Chemistry; Geography; Woodwork.— Joseph O. Parry: Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic; Mathematics; Geography; Drawing.— William Roderick:  Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic;  Mathematics; French (with convers.); Chemistry; Geography; Drawing; Woodwork.— Haydn R Stubbins: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Latin; French (with convers.); Chemistry; Geography; Drawing; Woodwork.— John H. Thomas: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Geography; Shorthand; Drawing; Woodwork.— David L. Williams: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Geography; Book-keeping; Shorthand; Drawing; Woodwork.

84 per cent. of the candidates entered were successful in obtaining certificates, and 43 marks of distinction were obtained.


Girls’ School.

Honours Certificate. — Bronwen  Evans: English Language and Literature; History; Welsh; Latin to Senior Stage.— Sarah Minwel Thomas: History; Welsh; Geography to Senior Stage.

Senior Certificate. — Elizabeth Ellen Algar: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Latin; French (with conversational power); Botany; Geography; Needlework.—  Gladys Evans: Eng. Lang. and Lit.; History Arithmetic; Mathematics; Latin; Welsh; Botany; Needlework.— Margaret Rose Evans: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Welsh; Botany; Needlework.— Eileen Mary Eggleton: English Language and Literature; History; Arithmetic; Mathematics; Welsh; Needlework.— Olivia Gwen Howells: English Lang. and Lit.; Arithmetic; Mathematics; French (with conversational power); Needlework.— Blodwen Jones: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; French (with conversational power); Botany; Geography; Needlework.— Florence Irene Jones: Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic; Mathematics; Botany; Needlework.— Rachel Ellen Jones; English Language and Literature; History; Arithmetic; Welsh; Botany; Needlework.— Muriel Gwen Kerswell: English Language and Literature; History; Arithmetic; Mathematics; French (with conversational power); Botany; Needlework.— Gwladys Mason: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Welsh; Botany; Needlework.— Sarah Maud Nicholas: Eng. Lang. and Lit.; History; Mathematics; Latin; Welsh; Botany; Geography; Needlework.— Mary Ann Parry: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Welsh; Needlework.— Gwladys Richards: Eng. Lang. and Lit.; History; Welsh; Botany; Geography; Needlework.— Katie Roach: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; French (with conversational power); Botany; Geography; Needlework.— Blanchette Thomas: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Latin; Welsh; Botany; Geography; Needlework.— Esther Agnes Williams: Eng. Lang. and Lit.; History; Mathematics; French (with conversational power); Botany; Needlework.— Jennet Mary Williams: Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic; Welsh; Botany; Needlework.— Dora Wyke: English Language and Literature; History; Arithmetic; Mathematics; French (with conversational power); Botany; Geography; Needlework.

Junior Certificate. — Viola Pitt Archer: English Lang. and Lit.;  Arithmetic; Mathematics; Latin; Needlework.— Dorothy Tegwen Bond: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Latin;  Welsh; Elementary Science; Needlework.— Edith Connolly: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Latin; Needlework.— Jane Evans: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Latin; Welsh; Elementary Science; Needlework.— Alice Evelvn George: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Welsh; Elementary Science; Geography; Needlework; Cookery.— Marjory Mabel George; Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Latin; Needlework.— Catherine Handley: Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic; Welsh; Elementary Science; Needlework.— Sarah James: Eng. Lang. and Lit.; History; Mathematics; Latin; Welsh; Elementary Science; Geography; Needlework.— Eleanor Jones: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Latin; Welsh; Elementary Science; Geography; Needlework.— Annie Mary Lewis: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Latin; Elementary Science; Needlework.— Elizabeth Catherine Lewis: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Latin; Welsh; Elementary Science; Needlework.—  Annie Louisa Morris: Eng. Lang. and Lit.; Arithmetic; Latin; Welsh; Elementary Science; Needlework.— Margt. Ellen Oliver:  Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics: French (with conversational power); Elementary Science; Geography; Needlework.— Elizabeth Mary Prestwood: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Latin; French; Geography; Needlework.— Flora Rees: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Elementary Science; Geography; Needlework.— Margaret Maria Thomas: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Latin; Welsh; Elementary Science; Geography; Needlework.— Gwladys Trigg: Eng. Lang. and Lit.; History; Arithmetic; Mathematics; Welsh; Elementary Science; Geography; Needlework.— Mary Ceridwen Williams: English Language and Literature; History; Arithmetic; Mathematics; Latin; Welsh; Elementary Science; Needlework.

Supplementary Certificates. —  Edith Morgan: Geography.— Glynelen Protheroe: Latin; Needlework.


Subjects in black letter are those in which distinction has been obtained.

The Certificates: The Central Welsh Board, CWB, set its first examinations in 1897, and awarded its first certificates in 1899.

The Honours Stage Certificate was awarded after passing the most advanced of the CWB examinations taken by pupils aged 18 or 19 years. It was phased out in 1917.

The Higher Stage Certificate was taken around 18 years of age. This Certificate remained much the same until 1951 but was renamed Higher School Certificate in 1921. After 1951, its place was taken by GCE Advanced Level;

The Senior Certificate was taken at around 16 years. This became the School Certificate in 1919. After 1951 its place was taken by GCE Ordinary Level.

The Junior Certificate was taken at around 14 years, about two years after entry to the school at age 12. It was phased out after the 1921 examination.


The Supplementary Stage was taken at the end of the first year in the sixth form, but unlike the other stages could be taken in separate subjects.

The Commercial Certificate, and another certificate called The Technical Certificate did not attract many candidates, and both were withdrawn after the 1923 examination.

Notes

Garfield Thomas, this Honours Stage candidate of College Street won a Glamorgan County Council Studentship and went to U.C. Cardiff.

David A. Vaughan of Albert Street was a student teacher and bursar in his final years. He also went to U.C. Cardiff.

Idwal Rees of Cwmaman, a Senior Certificate pupil, became a teacher. After teaching at Ynyslwyd Secondary School, he became the first Headmaster of the Aberdare Welsh School.

George Spencer Bird, a successful Junior Certificate candidate of Cardiff Street, became a prominent solicitor in Aberdare, having initially started work after school as a clerk in a solicitor’s office. He was president of Aberdare Rotary Club, 1951-52 and was a guest judge at many school Sports Days.

Blanchette Thomas of Trecynon, a senior certificate pupil at the Girls’ school qualified in medicine and became Assistant MOH in Aberdare. She married Peter E. Phillips, a master at the Boys’ County School.