badge

Aberdare Boys’ Grammar School

Examples of Class Timetables

school building

Timetables for the 1957-64 cohort

from Colin Rees

 

Form1A: Room 2 (Timetable Christmas Term only)

Form Master: Mr J. Gethin Evans
Number in form: 32

  8:50-9:10 9:10-9:50 9:50-10:30 10:40-11:20 11:20-12:10 1:45-2:25 2:25-3:05 3:05-3:45
Monday Assembly English Geography Music French Music Algebra Geometry
Tues Assembly History Welsh R.I. French P.T. Music Arithmetic
Wednesday Assembly Geometry English English French P.T. Science Welsh
Thursday Assembly Science Art Art Algebra English R.I. Arithmetic
Friday Assembly Welsh Geog Music History English P.T. Science

English: J. Warren; History: Edwin J. Davies; Scripture: J.T. Bowen; Maths: John Oliver, Mrs Mattie Timothy, Mrs A.M. Pell;
French: D.C. Phelps; Welsh: Bernard Evans; Science: Luther James; Geography: Meirion T. Jenkins; Music: Gethin Evans; Art: E.J. Excell.

 

 

Form 2A: Room 4

Form Master: Mr D.C. Phelps
Number in form: 33

  8:50-9:10 9:10-9:50 9:50-10:25 10:25-10:55 11:10-11:40 11:40-12:10 1:45-2:25 2:25-3:05 3:05-3:45
Monday Assembly English Lit 4* Latin 4 Latin 4 Art 11 Art 11 French 4 Music Be† Geography 9
Tues Assembly English Lang 4 R.I. 4 Arithmetic 4 French 4 English Lang 4 Welsh 4 Geometry 4 Music Be
Wednesday Assembly Biology BL Biology BL Geography 9 History 4 Welsh 4 P.T. Gym Latin 4 English Lang 4
Thursday Assembly Chemistry CL Chemistry CL Algebra 4 French 4 Arithmetic 4 P.T. Gym Geometry 4 Latin 4
Friday Assembly P.T. Field P.T. Field Algebra 4 Physics PL Physics PL English Lit 4 History 4 Welsh 4

English Lit: Bernard Evans; English Lang: D.C. Phelps; History: Caryl J. Edwards; Scripture: Luther James then Mrs C.H. Evans;
Maths: Mrs Mattie Timothy; Latin: C.E.L. Morris; French: P.E. Phillips; Welsh: J. Hopkin Evans; Chemistry: Mrs Mattie Timothy;
Physics: John Oliver; Biology: Luther James; Geography: Meirion T. Jenkins; Music: Gethin Evans; P.T.: H.J. Manning.

*Numbers refer to classroms; †Be = Bethel Chapel Vestry, Tudor Terrace

 

 

Form 3A: Room 6

Form Master: Mr Bernard Evans?
Number in form: 35

  8:50-9:10 9:10-9:50 9:50-10:25 10:25-10:55 11:10-11:40 11:40-12:10 1:45-2:25 2:25-3:05 3:05-3:45
Monday Assembly Welsh 9 Biology BL Biology BL Geometry 6 Geometry 6 Geography 9 French 6 Algebra 10
Tues Assembly Art 11 Art 11 French 6 Games Field Games Field Geometry 6 English Lang 10 Physics PL
Wednesday Assembly P.T. Gym Arithmetic 5 Latin 2 History 7 Welsh 7 Music 9 English 11 History 7
Thursday Assembly English Welsh 7 Algebra 7 P.T. Gym Algebra 10 Latin 7 Latin 7 Physics PL
Friday Assembly Arithmetic 10 Chemistry CL Chemistry CL French 6 Geography 9 Latin 11 R.I. 7 English Lit 10

English Lit: D.C. Phelps; History: Caryl J. Edwards; Scripture: J.A. Jones; Arithmetic: Myrddin Morgan; Algebra/Geometry: John Oliver;
Latin: C.E.L. Morris; French: P.E. Phillips; Welsh: Bernard Evans; Chemistry: Gwilym Williams; Physics: Myrddin Morgan; Biology: Meirion T. Jenkins; Geography: Meirion T. Jenkins; Music: Derek Morgan?.; Art: E.C. Davies.

 

 

Form  4 alpha  Room: ?

Form Master: Mr Myrddin Morgan ?
Number in form: 35

  8:50-9:10 9:10-9:50 9:50-10:25 10:25-10:55 11:10-11:40 11:40-12:10 1:45-2:25 2:25-3:05 3:05-3:45
Monday Assembly Arithmetic Chemistry Chemistry R.I. Latin Geometry French Algebra
Tues Assembly Games Games English Lit Geol/Biology Geol/Biology Latin    
Wednesday Assembly Algebra Physics Physics English Latin French Geol/Biology Geol/Biology
Thursday Assembly Chemistry Chemistry Chemistry French Latin P.T. English Arithmetic
Friday Assembly Geometry French English English Latin Physics Physics Physics

English: G.D. Griffiths; Latin: C.E.L. Morris; French: P.E. Phillips; Scripture: Mrs C.M. Evans & J.A. Jones.; Maths: Myrddin Morgan;
Physics: D. Ll. Jones; Geology: Meirion T. Jenkins; Biology: D. Daniel Davies; Chemistry: Gwilym Williams; Music: Gethin Evans; P.E.: H.J. Manning.

 

 

Form  5 alpha  Room:

Form Master: Mr Myrddin Morgan ?
Number in form: 32

  8:50-9:10 9:10-9:50 9:50-10:25 10:25-10:55 11:10-11:40 11:40-12:10 1:45-2:25 2:25-3:05 3:05-3:45
Monday Assembly Arithmetic 6* Welsh Lit/… ? Chemistry Chemistry Latin 1 French 6 Geometry 8
Tues Assembly Latin 1 French 6 Algebra 8 Eng Lang 10 Geometry 10 Welsh 2 / ….. Geol/Biology Geol/Biology
Wednesday Assembly Physics Physics Eng Lit 10 French 6 Latin 1 Chemistry Chemistry Chemistry
Thursday Assembly Arithmetic 10 Latin 1 R.E. 7 French 6 Eng Lang 10 Physics Geol/Biology Geol/Biology
Friday Assembly Algebra 6 Physics Physics Eng Lit 10 Latin 1 Eng Lit 10 French 6 Music

English: G.D. Griffiths; Latin: C.E.L. Morris; French: P.E. Phillips; Scripture: Mrs Nesta Williams?; Maths: Myrddin Morgan; Physics: D. Ll. Jones;

Geology: Meirion T. Jenkins; Welsh: ?; Biology: D.Daniel Davies; Chemistry: Gwilym Williams; Music: Gethin Evans; P.E.: H.J. Manning.

* Numbers refer to classrooms