badge

Aberdare Boys’ Grammar School

Athletics

school building

Newspaper Report of the 1955 Sports Day

The text below is a transcript of the report from The Aberdare Leader of 11 June 1955. An image of the original article can be seen using the link at the bottom of this page.

ABERDARE BOYS
GRAMMAR
SCHOOL SPORTS

ABERDARE Boys’ Grammar School sports were held on the school field at Robertstown, and although the weather was not too kind, large number [sic] of parents and pupils attended the meeting.

All the events were contested with keenness and enthusiasm, and for the first time, the inter-school relay contest was won by Caerphilly Grammar School.

John Davies (6 alpha) was the athletics captain, and the event was organised by Mr. E.J. Excell, sports master.

The results are given in the order they were completed. (L stands for Llewellyn House; P, Penri; T, Tudor; and D, Dewi).

100 yards (middle school): 1 K. James (T), 2 G. Evans (L), 3 G. Thomas (L), (time, 11.2 secs.); high jump (Forms 1): 1 B. Pugh (P), 2 P. Rosser (D), 3 Furlong1 (T), (height, 4ft 1ins.); 100 yards (senior): 1 D. J. Thomas (L) and J.W. Thomas (T) dead-heated, 3 J. Davies (D), (time 11secs.); throwing the javelin (middle school): 1 G. Evans (L), 2 R. Mathias (T), 3 F. Baker (D), (distance, 140ft.), a record; high jump (senior): 1 M.R. Davies (P), 2 A. Biggins, 3 J. Lloyd (D), (height, 5ft. 2ins.); long jump (junior): 1 R. Howells (P), 2 K. Thomas (P), 3 W. Bowen (L), (distance, 13ft. 8ins.); putting the shot (middle): 1 F. Baker (D), 2 K. Ward (L), 3 M. Lanman (T), (distance 38ft. 9½ins.); hurling the discus (senior): 1 K. Rowlands2 (P), 2 G. Freebury (P), 3 A. Biggins (distance 121ft. 6ins.).

High jump (junior): 1 D. Morgan (T), 2 A. Powell (L) and P. Bushen (P), (height, 4ft 2ins.); long jump (middle): 1 R. Evans (T), 2 L. Jones (D), 3 K. Ward (L), (distance 17ft. 2½ins.); throwing the javelin (senior): 1 T.G. Thomas (L), 2 K. Williams (D), 3 R. Jones (D), (distance, 140ft.); 100 yards (junior): 1 D. Morgan (T), 2 G. Howells (D), 3 B. Pugh (D), (12secs.); 80 yards (Forms 1): 1 B. Pugh (D), 2 D.R. Davies (D), 3 R. Williams (T), (10.4secs.); putting the shot (senior): 1 K. Rowlands (P), 2 M. Britz (P), 3 G. Freebury (P), (distance 38ft. 9½ins.); hurling the discus (middle): 1 I. Wyson (L), 2 F. Baker (D), 3 T. Collier (T); 110 yards hurdles (senior): 1 M.R. Davies (P), 2 J. Lloyd (D), 3 J. Escott (15secs.); 100 yards hurdles (middle): 1 G. Evans (L), 2 K. Treharne (L), 3 D.B. Evans (P), (14secs.).

Inter-school relay: 1 Caerphilly, 2 Porth, 3 Aberdare; high jump (middle): 1 P, John (T), 2 K. Ward (L), 3 P. Jenkins (L), (height 5ft.); long jump (senior): 1 A. Biggins (P), 2 J. Lloyd (D), 3 A. Thomas (T), (distance, 19ft. 1½ins.); 220 yards (Form 1): 1 B. Pugh (D), 2 D.R. Davies (D), 3 R. Williams (T), (31.2secs.); 220 yards (middle): 1 G. Evans (L), 2 L. Jones (D), 3 G.Thomas (T); 220 yards (senior): 1 J. Davies (D), 2 C. Taylor (L), 3 K. Rowlands (P); 220 yards (junior): 1 D. Morgan (T), 2 K. Thomas (P), 3 G. Howells (D); long jump (Forms 1): 1 D.R. Davies (D), 2 A. Griffiths (P), 3 R. Williams (T), (distance 12ft.); 440 yards (middle): 1 K. Bowen (D), 2 K. Ward (L), 3 B. Dennett (L); 440 yards (senior): 1 J. Lloyd (D), 2 M. Davies (P), 3 J. Davies (D), time, 58.1secs.); 75 yards hurdles (junior): 1 G. Howells (D), 2 D. Morgan (T), 3 E. Lewis (L).

House relay race (middle school): 1 Dewi, 2 Llewellyn, 3 Penri, 4 Tudor; house relay race (senior): 1 Llewellyn, 2 Tudor, 3 Penri, 4 Dewi; house relay race (junior): 1 Tudor, 2 Dewi, 3 Llewellyn, 4 Penri; house relay race (Forms 1): 1 Tudor, 2 Llewellyn, 3 Dewi, 4 Penri; 880 yards (open handicap): 1 K. Bowen (D), 2 M.R. Davies (P), 3 J.F. Escott (L).

Penri, who have held the championship cup for many years, were surprisingly defeated by all the other houses. Dewi are the new holders, and Llewellyn are the runners-up.

Officials: President, The Headmaster (Mr. J. Warren, B.A., M.Sc.); chief judges, Mr. J.T. Bowen (track), Mr. P.E. Phillips (track), Mr. T.R. James (jumps), Mr. D.A. Lewis (throws); chief recorder, Mr. E.J. Davies.

Judges: Track and relays: Mr. T.B. Reynolds, Mr. E.C. Jones, Mr. G.S. Bird, Mr. Aerwyn Davies, Chief Inspector R. Rowlands, Mr. O.J. Timothy, Mr. L. James, Mr. M.T. Jenkins; jumps: Mr. D. Hill, Mr. J.B. Davies, Mr. D. Emrys Evans, Mr. T.J. Evans; throws: Mr. G. Williams, Mr. G.D. Griffiths, Mr. D.D. Davies, Mr. C. Morris; timekeeper, Mr. R.W. Francis. Starter and clerk of the course, Mr. E.J. Excell (sports master); starter’s steward, Mr. D.C. Jones; competitors’ steward, Mr. E.J. Bowen; recorders, Miss J. Lindsay, Mrs. G. Morgan; secretaries, B.T. Cooke (Form 6a), P. Walters (Form 6 alpha)

1   The pupil named Furlong in Tudor House, but with no initials, in the Form 1 high jump event, was Clifford Furlong from Penrhiwceiber.

2   The K. Rowlands of Penri House was Keith A. Rowlands, later to become an International Rugby Player & Rugby Union Administrator